بازدید خبر : ۵٣٠
١٨ شهريور ١٣٩۶ | ساعت ١٣:٢۶:۴٧
جعفرپور در جشن صعنت چاپ فارس : لذت خواندن از روی کاعذ یا کتاب هیچگاه به فضای مجازی منتقل نمی شود
<

جعفرپور در جشن صعنت چاپ فارس : لذت خواندن از روی کاعذ یا کتاب هیچگاه به فضای مجازی منتقل نمی شود

 هتل بین المللی شیراز میزبان آیین جشن صنعت چاپ بود که با همراهی اتحادیه، انجمن چاپخانه داران؛ مدیران چاپخانه های استان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برگزار شد...

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لارستان / رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در این آیین با تقدیر از زحمات بهزاد مریدی مدیر سخت کوش و پرتلاش عرصه فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، گفت: از ابتدای تاریخ چاپ تا کنون اتفاقات بسیار مهمی و زیادی رقم خورده و ازاین به بعد هم نمی دانیم این تکنولوژی و فن آوری مارا به کجا می برد، اما واقیت این است که این حس موجود در خواندن یک مطلب از روی کاعذ یا کتاب که انسان دارد، هیچگاه به فضای مجازی، صفحات تلفن همراه و کامپیوتر ما منتقل نخواهد شد.
جمشید جعفرپور افزود: اگر دغدغه محیط زیست رو هم داریم، آنقدر راه های صرفه جویی در قطع درخت داریم که بخشی که برای چاپ و نشر مصرف میشود قابل توجه نیست. ما می توانیم روزنامه کاغذی، کتاب و کتابخانه کاغذی داشته باشیم، بدون اینکه به محیط زیستمان لطمه ای وارد بیاید و با این سرعت تحولاتی که پیش رو داریم اگر قرار باشد در شبهای قدر به جای مفاتیح موبایل روی سر بگیریم، آیا خداوند استجابت می کند و اینکه حس "بک یا الله" دست می دهد یا نه ؟ وقتی قرار است قرآن بر سر بگزاریم، از روی موبایل هم این هست یا نیست؟ یعنی باید بدانیم که بعضی چیزها، وسیله خودش را می خواهد.
نماینده مردم لارستان و خنج ادامه داد: حسی که در خواندن رمان نگاشته شده در کتاب موجود است، هیچگاه در صفحه مونیتور نیست و آن حس زنده بودن و احساسی که به خواننده منتقل می شود در هیچ جایی نمی یابیم و برای همین است که در کشورهای که به لحاظ فن آوری پیشرفته تر هستند، هیچگاه مجلات و کتبشان را کنار نگذاشته و به انتشار آن ادامه داده اند و افراد فرهیخته از آن لذت می برند.
جمشید جعفرپور بیان داشت: صنعت چاپ با دشواریها و مشکلات زیادی روبروست و بنده به عنوان مسئول و عضو کمسیون فرهنگی، از موانع خبر دارم چون این حوزه هم با وزارت صنعت، معدن، تجارت سر و کار دارد و هم با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مرتبط هست و این وظیفه هماهنگی بین این دو نهاد را هم یرای دولت و هم کمسیون فرهنگی مجلس وجود دارد و عدم رعایت حقوق ناشر و مولف به عنوان کاری غیر اخلاقی در نشر آسیب هایی را ایجاد کرده که ممکن است حاصل زحمات چند ساله مولف در فضای مجازی قرار بگیرد و مسئله نشر را بر روی کاغذ منتفی کند. تیراژها و شمارگان کتاب های ما به ٢٠٠ و ٣٠٠ عدد رسیده؛ بایستی مالکیت فکری و معنوی و حقوق صاحبان قلم و اندیشمندانی که حاصل تراوشات ذهنی را تبدیل به مکتوب می کنند در یابیم و همه مسئولان متولی در این زمینه فعال شوند و دستگاه قضایی اینگونه افراد را به سزای اعمالشان برساند.
او گفت: بهتر است تا صاحبان این صنعت را از معافیت ها برخور دار بکنیم و مشوق هایی داده شود تا این عرصه بتوانند روی پا نگه داشته شود و پیشنهاد دارم تا اهالی چاپ فارس مسایل و آسیب های موجود را شناسایی و از طریق مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس به کمسیون فرهنگی منتقل کنند و اعلام آمادگی داریم تا مسئولان را فرا خوانده و در رفع آن کوشا و پی گیر باشیم و از این طریق راهکارها بشکل قانون، مدون شود یا اگر قوانینی وجود دارد که اعمال نمی شود؛ بتوان آنها را متذکر شد و از جنبه نظارتی مجلس رسیدگی گردد.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: آموزش و پرورش تیراژهای میلیاردی دارد و این مهم ما را براین امر وا می دارد تا راهکاری انجام شود و کارهای چاپ در هر استان را به خود منطقه بسپاریم تا سهم موجود به استان مربوطه اختصاص یابد و بتوانیم منطقه بندی کنیم و با در نظر گرفتن کیفیت کتاب در هر جا نیازهای چاپ را به خودش ارائه دهیم تا در این مسیر صنعت گران چاپ بتوانند کارهای خودشان را با جدیت در محل مورد نیاز با کسب در آمد لازم به کار برند و توسعه در این عرصه گسترش یابد.
بهزاد مریدی نیز در این آیین با برشمردن اهمیت صنعت چاپ و تاثیر گزاربودن آن و حضور بزرگانی چون علیرضا مصطفوی استاد پیشکسوت عرصه چاپ فارس به اثر مهم هنرمند شهرمان حسن مشکین فام در حوزه صنعت چاپ اشاره کرد و گفت: این استاد، بیش از صد سال فرهنگ و هنر را در کتابی منتشر و رونمایی کرده که جای بسی خرسندی و مباهات دارد.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با بیان اینکه ما چندان نمی توانیم دنیای پیش رویمان را پیش بینی کنیم، چون حوادث، رویدادها و اکتشافات به گونه ای خواهد بود که فضا را عوض خواهد کرد، اظهار داشت: شاید زمانی آرزو می کردیم که از چاپ فاصله بگیریم تا طبیعتمان، درختان و آنچه که موجبات ماندگاری این زمین هست را نگه داریم و فراهم بکنیم و کمی ته دلمان نگران بودیم که چه اتفاقی خواهد افتاد و اگر این روح زیبا در نوشته هایمان بخواهد بر روی فضای دیجیتال منعکس شود؛ آیا دیگرشور و شعفی به جای خواهد ماند.
مریدی اظهار داشت: وقتی کتابی یا روزنامه ای را دردست می گیریم، حس می کنیم روحی درآن هست؛ البته این فضای مجازی هم اجتباب ناپذیر می باشد و اگر به تولید "کاغذ سنگ" یا همان کاغذ معدنی که در ٤٠ کشور جهان ثبت می باشد و کمی متفاوت به نظر می رسد توجه کنیم، خواهیم دید که نمی توانیم و نباید گذاشت تا صنعت چاپ رو به افول برود و نخواهد رفت.
این مقام فرهنگی استان افزود: صنعت چاپ در سال ٢٠٠٨ و ٢٠٠٩ در حد هفت درصد عفول پیدا کرد، اما براساس واقیت در کشورهای پیشرفته آمار نشان گر این است که با وجود کاغذهای جدید سنگی، رو به عفول نخواهیم بود؛ چرا که آرزو می کنیم تا روح مستتر در کتاب ها  و روزنامه هایی که در دست می گیریم و همچنین صنعت چاپ و بسته بندی؛ زیبایی و زیبندگی این صنعت را به رخ بکشد.
فعالیتهای چاپ استان به اهلش سپرده می شود
معاون فرهنگی مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس گفت: فعالیتهای چاپ استان به اهلش سپرده می شود.
مهدی امید بخش به برون سپاری فعالیت های فرهنگی هنری که یکی از دغدغه های مهم اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس اشاره داشت و گفت: این اداره کل با رویکرد جدیدی که در حوزه مدیریت دارد، به این مهم  که تا قبل از آن بگونه درون سازمانی انجام می شده؛ توجه ویژه دارد و با راه اندازی انجمن های مختلف، توانسته اجرای کارها را به این نهادهای متخصص و حرفه ای واگزار کند و در ادامه نیز با همین رویکرد گام خواهد برداشت.
معاون فرهنگی مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس افزود: هم اکنون نیز انجمن چاپ و تبلیغات کار خود را با جدیت دنبال کرده و دفتر کارش در محل اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس، مستقر شده و مشغول به کار و فعالیت است و ما نیر در صدد این هستیم تا با همت اعضاء هیات موسس، اساسنامه انجمن را بزودی به سرانجام رسانده و به واسطه آن بتوانیم برنامه ها را به خود انجمن واگزار نماییم.
امید بخش ادامه داد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس فقط بحث نظارت را دارد و مدیریت اجرا و انجام کارهای مربوطه را خود انجمن به عهده خواهد گرفت و یکی از دغدغه هایی که حوزه چاپ در گیر آن بوده و تا کنون نیز مغفول واقه مانده، مبحث برپایی کارگاه های عملی و آموزشی و سمینارهایی است که در حوزه تئوریک می تواند برای فعالان عرصه صنعت چاپ مفید فایده باشد.
معاون فرهنگی مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با زنده شمردن یاد و خاطره سید محمد مدرس صادقی استاد فقید عرصه چاپ استان، خواستار توجه و اهمیت دادن به دو مقوله برون سپاری فعالیت های فرهنگی هنری و همچنین به سر انجام رساندن اساسنامه انجمن توسط پیشکسوتان و اهالی چاپ استان شد.
 
اضافه کردن دیدگاه جدید

  

اخبار ویژه