بازدید خبر : ٢٢٨
١ آبان ١٣٩۶ | ساعت ١٣:۴٩:۴١
می کوشیم همسو با جریانات نوین فرهنگ و هنری کشور پیش رویم / گزارش عملکرد سه ساله  اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لارستان (2)
<

می کوشیم همسو با جریانات نوین فرهنگ و هنری کشور پیش رویم / گزارش عملکرد سه ساله اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لارستان (2)

 روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لارستان / پس از انتشار قسمت اول نشست خبری رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لارستان و شرح برخی از عملکرد سه ساله این اداره ، اکنون پای ادامه این گفتار از زبان سید علی اصغر رفعت حقیقی در تشریح و گزارش فعالیت های اداره  متبوع وی می نشینیم ...
 

در طول سه سال ریاست اینجانب در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تمام سعی و تلاش ما بر این شد تا شرایطی مهیا شود که امورات فرهنگی و هنری به سمت و سوی نوین و همسو با تحرکات و سیاست گذاری های کشور پیش رود . از این رو کوشیدیم تا جدای از انجمن های قدیمی و باسابقه ، شعبات و نمایندگی هایی از نهاد ها و تشکلات جدید که در کشور بصورت رسمی به فعالیت های فرهنگی و هنری مشغول اند را در لارستان دایر نماییم .
در این باره سه اتفاق قابل بررسی روی داد که عبارتند از خانه مطبوعات لارستان ، انجمن سینمای جوان ایران دفتر نمایندگی لارستان ، انجمن حکمت و انجمن گویندگی و دوبلاژ.
دوستان مطبوعاتی مستحضر اند که با پیگیری و تلاش های مجدانه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و کوشش دوستان ما در دبیرخانه دائمی جشنواره های مطبوعات فارس که در لار مستقر می باشد؛ نخستین جشنواره مطبوعات فارس به میزبانی لارستان بصورت کاملا مطلوب و مناسبی برگزار شد.
شاید مهمترین خروجی این همایش تاسیس خانه مطبوعات لارستان به عنوان شعبه ای از خانه مطبوعات فارس بود که امر هماهنگی و ساماندهی فعالیت های مطبوعاتی و خبرنگاری در منطقه جنوب فارس را برعهده دارد. در زمینه آموزش نیز تاکنون سه کارگاه آموزشی و همچنین برگزاری سالانه مراسم روز خبرنگار و تجلیل از خبرنگاران نیز توسط این تشکل صنفی انجام پذیرفته است . در ملاقات اخیر اینجانب با معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ وارشاد تفاهم نامه ای مبنی بر برگزاری سالانه جشنواره مطبوعات فارس به میزبانی لارستان که متعاقبا فراخوان دومین دوره آن بزودی اعلام خواهد شد و همچنین استقلال خانه مطبوعات لارستان به عنوان شعبه مستقل از استان مورد بررسی قرار گرفت که با تحقق این مساله در جذب بودجه و تفویض اختیارات به مرحله بالاتری دست می یابیم.
بعد از گذشت چندین ماه رایزنی و سفرهای مکرر به مرکز کشور ، در بهمن 1394 با حضور آقای فرخنده کیش رییس سازمان انجمن سینمای جوان ایران و هیئت همراه ، شصتمین دفتر نمایندگی انجمن سینمای ایران در لارستان بطور رسمی افتتاح گردید . این دفتر که در طبقه فوقانی مجموعه فرهنگی تالار وحدت قرار دارد در مدت فعالیت خود به دو قسم : 1 - پخش ، نقد و بررسی فیلم های روز جهان و ایران که در فستیوال های بین المللی موفق به کسب جوایز شده اند و 2 -  در بخش تولیدات فیلم کوتاه به فعالیت می پردازد. پس از این نهاد ها ، بدنبال ایجاد خانه تئاتر لارستان هستیم که مکاتبات اولیه آن صورت پذیرفته و منتظر حضور کارشناسان فنی اداره کل جهت ساخت مجموعه ای کامل شامل خوابگاه و سایر موارد مورد نیاز آن هستیم.
استان فارس به چهار منطقه شمال ، جنوب ، شرق و غرب تقسیم گردید و اینجانب به عنوان دبیر ادارات فرهنگ و ارشاد منطقه جنوب فارس معرفی شدم و از این طریق تفویض اختیاراتی  نیز در امور اداری به بنده داده شد . در این مدت واجب می بینم تا از زحمات و پشتیبانی های آقایان نجیب زاده حسنی فرمانداران سابق و کنونی ، دکترمریدی مدیرکل محترم و دکتر جعفرپور نماینده محترم که اگر نبود حمایت های این بزرگان ، شاید این توفیقات به هیچ وجه حاصل نمی شد .
تا قبل از پایان سال نود و پنج ، 385 برنامه بطور مشخص توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت پذیرفت . در این میان اعزام دو گروه هنری از لارستان به قاره اروپا را میتوان به عنوان نقطه عطف در ایجاد روابط هنری از مبدا لارستان دانست . گروه موسیقی سنتی ایراهستان در کشورهای بوسنی و هرزگوین و کرواسی حضور یافتند که در نه شهر و همچنین رسانه ملی این کشورها به اجرای برنامه هنری پرداختند . هیئت چهار نفره ای از هنرمندان تجسمی نیز به کشور قبرس سفر کرد که باقر عباس زاده از انجمن هنرهای تجسمی لارستان این گروه را همراهی کرده است . در ادامه ایجاد روابط بین المللی هنری در تدارک اعزام گروه دیگری از لار برای اعزام به کشور اتریش هستیم .
در بحث انجمن ها میخواهم به این موارد اشاره کنم ؛
 کارگاه خلاق هنرهای معاصر تحت نظر انجمن هنرهای تجسمی توانسته 12 نمایشگاه و جشنواره را در طول این سه سال برگزار نماید . انجمن نمایش سه جشنواره استانی و منطقه ای و 39 اجرای عمومی تئاتر را بروی صحنه برده است . درکنار این نمایش ها برگزاری  10 تعزیه میدانی با مجوز اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و نظارت انجمن نمایش صورت گرفته است . در بخش موسیقی برای نخستین بار کنسرت موسیقی پاپ با حضور سه خواننده ملی (امید حاجیلی . رضا صادقی . محسن یگانه) و یازده کنسرت موسیقی سنتی توسط گروه های بومی  در زمان های مختلف برگزار شد . در اردیبهشت ماه امسال ، نخستین جشنواره هنرهای رادیویی ویژه جنوب فارس توسط انجمن گویندگی و دوبلاژ این اداره برگزار شد و تا قبل از آن دو دوره آموزشی فشرده برای خردسالان و بزرگسالان صورت گرفته بود . انجمن عکس هشت نمایشگاه عمومی و اردوهای برون استانی را با حمایت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به سرانجام رساند که کسب مقام های متعدد عکاسان لارستان در جشنواره ها و سوگواره های ملی و بین المللی از دستاورد های این انجمن می باشد . برگزاری دوره های آشنایی با جریان های انحرافی و تبارشناسی گروه های تکفیری با حضور دکتر صدرا حافظ استاد مدعو از دانشگاه ادیان و مذاهب برای پنج گروه دانش آموزی ، دانشجویی ، طلاب ، کسبه و خانواده از جمله فعالیت های انجمن نوپای حکمت در این اداره می باشد. حدود 22 فعالیت فرهنگی با موضوعات خانواده ، فرق و مذاهب ، آسیب شناسی فضای مجازی و مسبقات قرآنی و نهج البلاغه با همکاری ادارات و نهاد هایی از قبیل بسیج و سپاه پاسداران ، بهزیستی ، آموزش و پرورش و ... نیز شکل گرفته است .
جدای از فعالیت فرهنگی و هنری که اهم کارهای این اداره را شامل می شود ، مجموعه ای از فعالیت های عمرانی نیز توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی پیگیری می شود . مهمترین این موارد، مجموعه فرهنگی شهید علیشیری است که توسط خیر محترم دکتر علی آقا علیشیری صورت می پذیرد. تاکنون مبلغ یک میلیارد و دویست و پنجاه میلیون تومان بوسیله خیر در این مجموعه سرمایه گذاری شده است و از طرف دیگر مبلغ هشتصد و پنجاه میلیون تومان پرداخت های دولتی به علاوه تجهیزات سرمایشی و گرمایشی است که به این مجموعه اختصاص داده شده و تقریبا آورده های دولتی با آورده های خیر تا اتمام این پروژه برابری می کند. دو پروژه پلاتو نگارخانه دیگر که یکی در شهرقدیم و دیگری در شهرجدید است را نیز در دست بررسی داریم که امسال بایست به سرانجام برسد تا تجهیزات استانی به این مجموعه ها اختصاص یابد و از شهرداری محترم خواهشمندیم تا در زمینه اختصاص زمین همت جدی به کار بندد. در این سه سال اعتبارات فصل پنج برای دیگر شهرستان ها اگر فعالیت مطلوب داشته باشند حداقل سالی بیست میلیون تومان تعلق میگیرد اما اعتبارات فصل پنج تعلق گرفته به لارستان در مدت مشابه چیزی حدود دویست و هشتاد میلیون تومان است . نزدیک به سه میلیارد تومان جهت تکمیل کتابخانه های مرکزی لار ، بیرم و بنارویه مصوب شده و تاکنون حداقل مبلغ دو میلیارد تومان به این امر تعلق گرفته است. باز در بخش فعالیت های سخت افزاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ؛ اختصاص زمین جنب فلکه آب تحت عنوان پارک هنرمندان می باشد و اکنون نقشه های تکمیلی آن با توجه به ساخت و شاخصه های بومی مهیا شده است.
همه این فعالیت ها در صورتی شکل گرفته که اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در میان ادارات و نهاد های دیگر کمترین سهم در اختصاص بودجه های دولتی داشته و در مقابل بیشترین هجمه و توقعات را از سوی برخی از مخاطبین به خود می بیند . می خواهم بگویم با همه این مشکلات و نارسایی تمام تلاشمان بر این بود تا بهترین عملکرد را از خود داشته باشیم و البته امیدواریم که همه این تلاش ها اول مقبول خدای متعال و پس از آن در خاطر مردم فرهنگ دوست و فرهنگ پرور لارستان بزرگ جای گیرد.
 
 
اضافه کردن دیدگاه جدید

  

اخبار ویژه