بازدید خبر : ٧٣١
١٩ دي ١٣٩۶ | ساعت ١٣:۴۶:٢٢
"زمزمه خیال" پنجمین کتاب شعر منصور پدرام به دوست داران زبان و ادب فارسی عرضه شد (تصاویر)
<

"زمزمه خیال" پنجمین کتاب شعر منصور پدرام به دوست داران زبان و ادب فارسی عرضه شد (تصاویر)

منصور پدرام ، شاعر نام آشنای شهر لار است که پیش از این چهار اثر ادبی به نام های سماع سرخ حماسه ، تلواسه (مجموعه شعر به زبان لاری) ، پدرام  و تصحیح و ویرایش کتاب تلخ و شیرین را به رشته تحریر درآورده است . شب گذشته ، طی آیینی با حضور شاعران ، ادیبان ، فرهنگ وران و مسئولان شهرستان از پنجمین اثر ادبی وی تحت عنوان "زمزمه خیال" رونمایی شد ...
 

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لارستان / آیین رونمایی از پنجمین اثر ادبی منصور پدرام تحت عنوان "زمزمه خیال" ، به همت انجمن اهل قلم اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری بنیاد بازشناسی لارستان کهن و با حضور مسئولین ، فرهنگ وران و اعضای انجمن ادبی آفتاب لار و فعالان ادبی شهر های گراش و خور، در سالن اجتماعات شورای اسلامی شهر لار برگزار گردید.
در ابتدای این مراسم سید علی اصغر رفعت حقیقی ضمن ابراز خیر مقدم به مدعوین ، خرسندی خود از برگزاری این مراسم را بیان و از سابقه و مقام ادبی منصور پدرام تجلیل کرد . وی سپس به تشریح انجمن نوپای اهل قلم و شرح وظایف آن در چهار شاخه شعر ، داستان ، پژوهش های فرهنگی و ترجمه پرداخت و خواستار حضور اهالی قلم در تشکیل کارگروه های متناسب با این شاخه ها شد .
 
پس از آن عبدالرضا مفتوحی اشعاری را به زبان فارسی و لاری در وصف تلاش های ادبی منصور پدرام بر زبان جاری ساخت که موجب شعف محفل گردید .
آنکه نامش بر زبان ها جاری است   شاعر اشعار ناب لاری است
واژه ها در دست او چون موم رام    شهرت اش پدرام و منصور است نام
آنچه گردد موجب دلواپسی             قدر شاعر را نمی داند کسی
ریخت عمرش را به شاعری             خون دل خوردن بهای شاعری
مانده تنها و تحمل می کند             شعر ها در خلوت اش گل می کند
 
پس از شعرخوانی عبدالرضا مفتوحی ، جلیل حسنی فرماندار ویژه لارستان پشت تریبون رفت و بیان داشت :
امیدواریم این تلاش ها در راستای تقدیر از اصحاب فرهنگ ، همچنان پویایی خود را حفظ کند و از اهالی فرهنگ درخواست داریم ساحت فرهنگ و هنر را آغشته به آلودگی های سیاسی نکنند ، زیرا فرهنگ زیربنای همه فعالیت های اجتماعی است . پس از آن محمد رزاقیان از اعضای انجمن ادبی آفتاب به بیان زندگینامه و فعالیت های فرهنگی منصور پدرام پرداخت . در میانه این برنامه ، از هفت اثر داستانی محمد رضا مهرآزمای نیز رونمایی شد که وی این آثار داستانی به  منصور پدرام تقدیم داشت .
سپس خلیل رویینا ، استاد و شاعر برجسته آیینی کشور و همچنین رییس انجمن ادبی آفتاب لار ، اشعار ناب خود در وصف و مدح امام علی (ع) بیان داشت که حال و هوای مجلس دگرگون و با معنویت فزاینده ای عجین شد .
 

ما همه دم بزنیم و نفسی تازه کنیم ...یا علی گفته و از نو قفسی تازه کنیم
نفس مرده هر خار و خسی تازه کنیم...تا عقاب است دو بال مگسی تازه کنیم
                    کاش می شد به حوالی تو گه گاه رسید
 
 بی تو در عدل ترک نه شکاف افتاده است....صد گره در گره اش همچو کلاف افتاده است
 حق چه حقی است که در راه خلاف افتاده است...تیغ شمشیر تو از دست مضاف افتاده است 
                                 کاش می شد به کنارت اسدالله رسید
 
بی تو فرهنگ لغت مرد ندارد برخیز ... عدل را بی برو برگرد ندارد برخیز
ظلم نامرد همآورد ندارد برخیز   ...      در جهان فاجعه پیگرد ندارد برخیز
                     نوبت صاعقه نصر و من الله رسید
 
تا علی هست صدای حکمیت خاموش ...عمروعاص،اشعری و هر سندیت خاموش
من من و من من و من ، هر چه منیت خاموش ... جز علی حرف کسی تا ابدیت خاموش
                 می شود با تو به یک لحظه دلخواه رسید
 
 
پس از سرایش این اشعار ناب ، محمد زارع مدیر بنیاد لارشناسی با بیانی شیوا ، تفقد به جریان تاریخی نمود به نقل از امام جعفر صادق(ع) که فرمود : روح القدس تاییدات خود را بر زبان شعر سید حمیری در مدح و منقبت خاندان علوی جاری ساخت و امیدواریم فرمایش آن امام معصوم بر زبان شما نیز جاری شده باشد.
در پس آینه طوطی صفت ام داشته اند  ...  آنچه استاد ازل گفت بگو می گویم
منصور پدرام بعنوان آخرین سخنران این مراسم به زبان شعر کلام خود را آغاز کرد . وی ضمن سپاس از برگزار کنندگان این محفل بیان داشت : خدا را شاکرم که در سال های گذشته و ایام جوانی توانستم از محضر بزرگان و اساتید  به ویژه مرحوم آیت الله آیت اللهی بهره برم و با همان شوق و ذوق چشم بر مشکلات چاپ کتاب بستم و امیدوارم توانسته باشم در حد بضاعت خویش ، نقشی هر چند کوچک در را اعتلای فرهنگ غنی مان داشته باشم .
پس از پایان سخنرانی منصور پدرام ، با حضور مسئولین از کتاب "زمزمه خیال" رونمایی شد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
اضافه کردن دیدگاه جدید

  

اخبار ویژه