بازدید خبر : ٢٣٠
١٧ مرداد ١٣٩٨ | ساعت ٠١:٢٠:۴٣
پیام تبریک سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لارستان به مناسبت روز خبرنگار
<

پیام تبریک سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لارستان به مناسبت روز خبرنگار

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لارستان با صدور پیامی هفدهم مرداد ماه «روز خبرنگار» را تبریک گفت.

 
متن پیام مجید حجتی سرپرست اداره ارشاد و فرهنگ اسلامی لارستان به شرح زیر است:
 
اگر بخواهیم پویایی و نشاط سیاسی و اجتماعی یک جامعه را بسنجیم بی تردید یکی از مهمترین شاخصه های آن، حضور متنوع و فعال وسایل ارتباط جمعی در بدنه آن جامعه است. اهمیت مطبوعات آزاد به حدی است که این پدیده در کنار قانون اساسی، نظام پارلمانی و احزاب سیاسی از ارکان مهم یک نظام مردم سالار شمرده می شود و نقشی بی بدیل در سیّالیت و گردش مطبوع اطلاعات در جامعه خواهد داشت.
پیشرفت تکنولوژی و حضور رسانه های صوتی و تصویری و نیز شبکه های گسترده اجتماعی توانسته اند سهم عمده ای از چرخش اخبار و اطلاعات را به سمت خود جذب کنند، اما همچنان مطبوعات، اعم از روزنامه، مجله و سایت های خبری مرجع اصلی دریافت خبرند.
 
بویژه آنکه اعتماد و اتکای مردم در بسیاری اوقات، نسبت به رسانه های مکتوب و مطبوعات بیش از سایر رسانه های جمعی است. بسیاری از کشورهای توسعه یافته اهمیت این پدید را دریافته اند و پیشرفت اجتماعی و انسانی خود را متکی به پویایی و رونق مطبوعات می­دانند.
 
ژاپن الگوی ارجمند حمایت از نشریات است. دولت این کشور به روزنامه «یومیوری شیمبون» به عنوان پرتیراژترین روزنامه جهان - که بوسیله جامعه کارگری این کشور و کاملا خصوصی اداره می‌شود - یارانه‌های هنگفتی پرداخت می‌کندو حتی در رخدادهای طبیعی که گریبان این کشور پیشرفته را گرفت، کمک های دولت ژاپن به این نشریه کاهش نیافت که بیشتر هم شد تا بتواند بهتر و وسیع‌تر نقش اطلاع رسانی خود در مدیریت بحران را ایفا کند و آرامش بخشی بیشتری در میان شهروندان ژاپنی داشته باشد.
 
کشور عزیز و فرهنگ خیزمان سبقه ی بسیار خوبی در امر نشر دارد. عمر قریب به 180 سال نشر مطبوعات در ایران گواه ظرفیت بالای فرهنگی این مرزوبوم است. با این وجود نشریات امروز کشور، جایگاه شایسته و درخوری ندارند و طبق آمار، در میان صد روزنامه پرتیراژ جهان هیچ یک از روزنامه های کشورمان قرار نگرفته اند.اهالی خانواده نشر و قلم  به دلایل و عوامل این مسئله واقفند و نیازی به لیست کردن موارد نیست و بر ما مسئولین است که در راه رفع آنها گام برداریم.
 
اقتصاد رسانه از مهمترین دلایل است. هنگامی که یک سردبیر، روزنامه نگار، عکاس، مترجم، نویسنده، صفحه آرا و ...سخت درگیر مشکلات اقتصادی خود و خانواده اش باشد و از امنیت شغلی برخوردار نباشد طبیعی است که بر کارش اثر بگذارد و آن را با شوق و ذوق تمام انجام ندهد. متاسفانه نرخ ماندگاری نیروی انسانی در اين حرفه به همین دلایل بسيار پایین است و این امر باعث افت كيفي توليدات رسانه اي شده است.کار ضعیفتر، خود بخود مخاطب کمتری را نیز جذب خواهد کرد و این یعنی افت تیراژ.
 
 
امیدواریم روزی فرا رسد که نگاه به مقولۀ مطبوعات احیا گردد تا شاهد اثرگذاری هر چه بیشتر این رکن مهم دموکراسی در کشورمان باشیم. باید دانست که تحقق عدالت اجتماعی از مسیر مطبوعات، سهل تر و سریعتر ممکن خواهد شد.
 
حقیقتاً باید دست مریزاد گفت به عزیزان مطبوعاتی­مان که در شرایط نه چندان مطلوب این صنعت، باز هم دغدغۀ رسالت خود را دارند. در پایان بر خود لازم می دانم روز 17 مرداد را به شما عزیزان عرصۀ قلم و آگاهی تبریک عرض کنم و امیدوارم روزگاری در عمل قدردانتان باشیم.
 
اضافه کردن دیدگاه جدید

  

اخبار ویژه