بازدید خبر : ٢۶٩
٧ مهر ١٣٩٨ | ساعت ١٢:۴۵:۴۵
بیانیه هیئت داوران نخستین نمایشگاه عکس و ویدئوکلیپ «سیه پوشان»
<

بیانیه هیئت داوران نخستین نمایشگاه عکس و ویدئوکلیپ «سیه پوشان»

امیر قیومی، یسنا یزدان پناه، احمد نبی زاده هیئت داوران نخستین نمایشگاه عکس و ویدئوکلیپ سیه پوشان بودند که یسنا یزدان پناه به نمایندگی از هیئت داوران بیانیه داوران را در مراسم اختتامیه قرائت کرد.

 
متن کامل بیانیه هیئت داوران نمایشگاه عکس و ویدئوکلیپ سیه پوشان به شرح زیر است:
 
بسم الله النور
 
بیانیه هیئت داوران نخستین نمایشگاه عکس سیه پوشان
 
گرامیداشت واقعه عاشورا از مهمترین و تاثیرگذارترین اجتماعات سالانه شیعیان جهان است که در کشور ما از دیرباز با فرهنگ و آیین هایی آمیخته شده و تا امروز جلوه های متفاوتی به خود گرفته است.
آیین های محرم با توجه به جایگاه معنوی ویژه ای که دارد، فرصتی است تا اقشار مختلف جامعه به نحوی میزان ارادت خود به حضرت اباعبدلله الحسین (ع) و خاندان گرامیش را در قالب عزاداری ها، فعالیت های خیریه، خلق آثار فرهنگی و هنری و... نشان دهند.
 
در این میان هنرمندان عکاس، نقش بسیار مهمی در ثبت و ماندگاری این جلوه ها داشته و دارند و چنانچه رویکرد عکاسان فعال در این حوزه، پژوهشگرانه و تاریخ نگارانه باشد، قطعا بخشی از اسناد مهم تاریخ و فرهنگ جامعه مدیون تلاش ها و کیفیت نگاه ایشان خواهد بود.
 
داوری نخستین دوره نمایشگاه گروهی سیه پوشان در بخش عکس، به طور کلی بر محور نگاه خلاقانه، رعایت نکات فنی و تکنیکی،  شناساندن استعدادهای جوان عکاسی شهرستان و مهمتر از همه توجه به بندهای فراخوان صورت گرفت و آثار ارسالی در سه مرحله ارزیابی شدند.از آنجایی که تصمیم تیم اجرایی به برگزاری نمایشگاه رقابتی در این دوره بود، آثار ارسالی با حساسیت ویژه و با تمرکز بر نقاط قوت آنها بررسی شدند تا امکان حضور افراد بیشتری در بین برگزیدگان فراهم آید.
 
هیئت داوران نخستین نمایشگاه گروهی عکس سیه پوشان، ضمن قدردانی از تلاش و حضور تمامی شرکت کنندگان، بر خود لازم می داند نکات مهمی را در راستای ارتقای سطح کیفی این نمایشگاه در دوره های آتی یادآور شود:
 
یکم: علیرغم اینکه دوره نخست نمایشگاه سیه پوشان از سوی برخی عکاسان شهرستان مورد کم لطفی قرار گرفت، کیفیت آثار دریافتی فراتر از انتظار هیئت داوران بود و ظهور عکاسان جدید و با ذوق، نوید دهنده ی آینده ی خوبی برای عکاسی شهرستان است.
 
دوم: کمبود مهارت های فنی و تکنیکی پایه در ثبت عکس، به خصوص عدم توجه به فوکوس، کادربندی، کراپ تصویر و ویرایش نور و رنگ، ضعف مشترک بیشتر آثار ارسالی بود که این مساله لزوم نظارت به عملکرد آموزشگاه ها و کلاس های عکاسی شهرستان از سوی انجمن عکس و اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان را می طلبد. همچنین عکاسان شرکت کننده باید تلاش بیشتری برای افزایش مهارت های فنی و تکنیکی داشته باشند و توانایی تشخیص و انتخاب آثارشان را در خود تقویت کنند تا بتوانند آثار خود را در سطح استانی و کشوری به نمایش بگذارند.
 
سوم: آنچه بسیار جای امیدواری دارد، تلاش شرکت کنندگان برای ایجاد نگاه متفاوت و ثبت های خلاقانه است. به شرکت کنندگان پیشنهاد می شود، در دوره آتی این نگاه جستجوگرانه، با مطالعه و پژوهش در زمینه آیین های محرم در شهرستان همراه شود تا از لحاظ محتوایی تنوع و کیفیت بالاتری را شاهد باشیم.
 
چهارم: متن فراخوان و مطالعه دقیق جزییات اعلام شده از سوی دبیرخانه از جمله موارد مهمی است که شرکت کنندگان باید به آن دقت ویژه ای داشته باشند. عدم توجه به این مهم موجب شده بود، سهل انگاری شرکت کنندگان چه در مسائل محتوایی و چه در مسائل فنی و تکنیکی، دبیرخانه نمایشگاه را با مشکلاتی مواجه کند. انتظار می رود در دوره های آتی شرکت کنندگان اهمیت بیشتری به مطالعه و بررسی جزییات فراخوان و خواسته های برگزارکننده بدهند.
 
پنجم: به دلیل تجربه کم برخی از شرکت کنندگان در برخی موارد با برخوردهای غیر حرفه ای مواجه بودیم که خوشبختانه با پیگیری های دبیر اجرایی نمایشگاه به خوبی مدیریت شد و آثار منتخب در بالاترین کیفیت ممکن چاپ و ارائه شدند. 
 
آنچه برای هیئت داوران این دوره دغدغه خواهد بود، توجه ویژه نهادهای فرهنگی- اجتماعی شهرستان و حمایت اشخاص حقیقی و حقوقی متنفذ برای تداوم اینگونه برنامه هاست. پر واضح است که برای پیشرفت سطح عکاسی شهرستان و رشد و تعالی افراد علاقه مند،  همچنین برای شناساندن و معرفی جاذبه های آیینی و فرهنگی منطقه، هنرمندان و فعالین فرهنگی نیاز به بستر مناسبی برای ارائه آثار و ایده های خود دارند.
 
هیئت داوران نخستین نمایشگاه عکس سیه پوشان ضمن قدردانی مجدد از شرکت کنندگان و حامیان مادی و معنوی این دوره، مراتب سپاس و تشکر قلبی خود را از جناب آقای آریا جعفرزاده دبیر اجرایی نمایشگاه و تیم همراه ایشان اعلام می دارد. همت و پشتکار ایشان در به ثمر رساندن این نمایشگاه با وجود بی مهری های برخی مسئولین، بسیار ستودنی و قابل احترام بوده و برایشان آرزوی موفقیت روز افزون در سایه عنایات حضرت اباعبدالله (ع) را داریم.
 
در پایان یادآور می شویم که این موفقیت نخستین گام در مسیر طولانی پیشرفت است و ادامه راه جز با پشتکار و انگیزه و آموزش میسر نخواهد بود.
 
هرکسی را سر چیزی و تمنای کسیست
ما بغیر از تو نداریم تمنای دگر
 
هیئت داوران نخستین نمایشگاه گروهی سیه پوشان
امیر قیومی، یسنا یزدان پناه، احمد نبی زاده
 
اضافه کردن دیدگاه جدید

  

اخبار ویژه